Strategija za

Strategija za

strategija-za-nova-delovna-mesta

klik za povečavo

V Mariboru že nekaj časa deluje programska skupina, ki v imenu mestne občine, skupaj z univerzo, pripravlja regionalni razvojni program.

Cilj projekta je vzpostaviti model za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva, ki bo ustvaril 15.000 delovnih mest.

Dvigniti konkurenčnost in vzpostaviti pogoje
»Bistvo projekta je povezati vse inštitucije, gospodarstvo in nevladne organizacije pri pripravi projekta, ki bo dvignil in usposobil gospodarstvo v celotni podravski regiji. Osnovni cilj pa je dvigniti konkurenčnost in vzpostaviti pogoje, da bodo podjetja in ostali ekonomski modeli lahko funkcionirali na tem območju. Rezultat vsega tega naj bi bila nova delovna mesta z visoko ali vsaj večjo dodano vrednostjo do leta 2020,” je pojasnila Natalija Postružnik, ki jo je župan Andrej Fištravec pooblastil za vodenje skupine.

Ker je bilo podobnih strategij, ki so obljubljale visoke številke novih delovnih mest, v preteklosti že kar nekaj, članice programske skupine poudarjajo, da tokrat ne gre za strategijo, pač pa za akcijski načrt.

Skupina načrtuje oblikovanje modela, na osnovi katerega bodo nastajala mala in srednje velika podjetja, ki bo nudil pomoč velikim podjetjem za ohranitev obstoječih delovnih mest, privabljal domače in tuje investitorje, predvsem pa povezoval blagovne znamke, podjetja in nevladne organizacije za skupne nastope doma in v tujini ter grajenje grozdov, ki manjkajo v celotni vzhodni Sloveniji, ne le v Podravju.

Primer dobre prakse v tujini
Primer dobre prakse je sosednji avstrijski Vulkanland ob slovenski meji. To je namreč primer, kako se lahko majhne podeželske občine, ki so bile pred desetletjem opredeljene kot najmanj razvito in brezperspektivno področje v Avstriji s premišljeno politiko razvoja razvijejo v prepoznavno turistično regijo.

Programska skupina pa se vsaj za zdaj ne želi opredeljevati do tega, katere so tiste panoge, ki bi v regiji morale vzcveteti za dosego tolikšnega števila novih delovnih mest. Sicer pa je po neuradnih informacijah država že definirala pet prioritetnih področij, zdaj pa naj bi se tudi odločala o specializacijah za posamezno regijo. “Na nas pa je, da pripravimo dovolj močno zgodbo in vsebino, s katero bomo vlado prepričali, da je to prava smer. To se bo v naslednjih treh ali štirih mesecih tudi izoblikovalo v dialogu z vsemi vpletenimi,” je še napovedala vodja projekta, ki namerava kandidirati za finančna sredstva v prihodnji finančni perspektivi.

Skupini se je že pridružilo kar nekaj izkušenih ljudi
Ožji ekipi se je po njenih besedah zdaj pridružilo že kar nekaj ljudi, je mednarodna, v njej pa s svojim znanjem in izkušnjami sodelujejo tudi ljudje, ki so pisali in zdaj udejanjajo strategije za območja kot je Singapur ali Dubaj. Tudi iz srečanj, ki jih imajo doslej z župani in gospodarstveniki vidijo, da obstaja velik posluh in interes ter iskrena želja, da se načrti uresničijo.

STA

Vir: www.maribor24.si